svabova

Slovenská premiéra fotografií Márie Švarbovej

Česko-slovenská premiéra fotografií Márie Švarbovej v galérii Collective

Po zahraničných úspechoch mohli výstavy slovenskej fotografky Márie Švarbovej navštíviť aj fanúšikovia zo Slovenska. Súkromná galéria Collective iniciovala nezvyčajnú prezentáciu prác Márie Švarbovej a jej ikonickej série Swimming Pool. Súčasťou úplne prvej sólo výstavy oceňovanej fotografky bol skutočný bazén, ktorý publikum pozná z jej fotografií.

“Rozhodnutie prezentovať Máriinu tvorbu na Slovensku vnímame ako ocenenie jej úspechov v zahraničí. Medzinárodný úspech zožala za jej prácu na Slovensku, kde zaznamenávala miestne bazény, a vrátila sa s našou výstavou. Veríme, že predstavenie jej prác v collective bude inšpiráciou pre ďalšie slovenské galérie, ktoré takýto koncept výstavy ponúknu širokej verejnosti,” hovorí Silvia Kušnírová, majiteľka collective, ktorá je autorkou nápadu zorganizovať prvú sólo výstavu slovenskej fotografky v jej rodnej krajine. Súkromná galéria collective je zároveň umelecko-filantropickou platformou, ktorá podporuje slovenských umelcov a spoluorganizuje prestížne ocenenie Cena Oskara Čepana.

Samotnú fotografku bola poctená potešilo, že mohla prezentovať svoju prácu slovenským zberateľom a odbornej verejnosti. “Moji slovenský fanúšikovia boli dlho zvedaví, kedy konečne budú môcť vidieť moju prácu aj tu. Vždy som chcela, aby moju prácu videlo čo najviac ľudí, a som rada, že po úspechoch v zahraničí nastal správny čas ukázať Bazén aj na Slovensku,” hovorí Mária Švarbová.

Ako súčasť nekonvenčnej výstavy, ktorá zahŕňala skutočný bazén a vystúpenie modeliek v plavkách, predstavila galéria tridsať fotografií zo série Bazén. Ide o doposiaľ najrozsiahlejší koncept autorky. Počas štyroch rokov zachytila 100 fotografií z trinástich bazénov naprieč Slovenskom. “Vyberala som fotografie pre túto výstavu z viacerých perspektív. Prvá je chronologická, pretože Bazén vznikal počas štyroch rokov a myslím si, že by sme mali ukázať vývoj série. Druhý aspekt je technický, keďže zo začiatku série som fotila na klasický digitál a neskôr som prešla k stredoformátovému fotoaparátu - Hasselblad,” hovorí autorka.

Fotografický štýl Márie Švarbovej sa zameriava na experimentovanie s priestorom, farbami a atmosférou socialistickej architektúry verejných priestorov. Vo fotografiách sa snaží zharmonizovať človeka a jeho prostredie a má rada nostalgiu. Rutinné činnosti ako cvičenie, zdravotné prehliadky alebo bežné domáce práce sú charakteristické vizuálnou čistotou, ktorá pôsobí upokojujúco a symetricky, často akoby reflektovala “atmosféru” ticha.

Sériu Bazén inšpirovala architektúra bazénov, kde autorka vždy objavila krásne prirodzené svetlo a čisté horizontálne a vertikálne línie. Zdá sa, že fotografka zobrala modelkám emócie a sú harmonickou súčasťou priestoru. Sýte farby ako červená, modrá a občas žltá, ktoré fotografka rada používa, vnášajú do jej fotografií nádych nostalgie. Avšak, nejde o rekonštrukciu minulých časov, ale prepojenie starých elementov s modernými elementami budúcnosti. Preto Mária nazýva svoj prístup “futuro-retro”. Tabuľky so zákazmi, ktoré hovoria, ako by sme sa mali správať, sú často súčasťou jej fotografií, zatiaľ čo ju fascinuje, že bazén je miesto, kde by sme sa mali uvoľniť.

“Umenie je kreatívne, no prezentácia by mala byť taktiež kreatívna. Toto je dôvod, prečo sme zvolili uvoľnenú atmosféru júnového večera, a tak sme sa rozhodli odraziť elementy Máriinej práce tým, že galéria a jej okolie zahrńala priestor bazéna,” dodala Silvia Kušnírová.

Mária Švarbová sa narodila v roku 1989 v Zlatých Moravciach a v súčasnosti žije a pracuje na Slovensku. Študovala reštaurátorstvo a archeológiu, no našla sa vo fotografii, ktorá sa stala jej formou umeleckého prejavu.. Jej diela sú medzinárodne známe,získala aj niekoľko prestížnych ocenení vrátane Hasselblad Masters (2018) alebo Cenu za umenie Nadácie Tatra banky (2018). Slovenská edícia magazínu Forbes ju zaradila na zoznam “30 pod 30”. Svoje práce vystavovala na Taiwane, v USA a európskych metropolách ako Rím, Madrid či Londýn. Jej fotografie upútali pozornosť vplyvných médií ako CNN, The Guardian či Vogue a jej prvá kniha venovaná konceptu Bazén bola vydaná v roku 2017. Jej práca sa dostala do mrakodrapu Taipei 101 na Taiwane a jej fotografie inšpirovali španielsky módny dom Delpozo.

Collective je súkromná galéria a umelecko-filantropická platforma, založená podnikateľkou a filantropkou Silviou Kušnírovou, ktorá je tiež dlhoročnou zberateľkou a milovníčkou umenia. Collective je spoluorganizátorom prestížnej Ceny Oskara Čepana pre vizuálnych umelcov do 40 rokov. V roku 2018 bola galéria collective úspešná na najprestížnejšom veľtrhu umenia Art Basel Miami, kde zožala úspech so sochou slovenského koncepčného umelca Viktora Freša, ktorého bronzový Niemand sa verejnosti ukázal hneď vedľa prác najväčších umelcov svetového modernizmu a najúspešnejších konceptuálnych umelcov na svete. Cieľom platformy je podporovať umeleckú scénu na Slovensku, spoluvytvárať podmienky pre prácu prevažne mladej generácie umelcov a pomáhať im v ich ceste za úspechom v zahraničí.